Pierwsza wizyta poświęcona jest na konsultację, badanie oraz wstępne omówienie potrzeb i oczekiwań pacjenta. Podstawową zasadą jest pełna diagnostyka, dlatego zęby zostają poddane starannemu przeglądowi, niezbędne jest również wykonanie portfolio fotograficznego twarzy, uśmiechu i zębów oraz wykonanie cyfrowych zdjęć rentgenowskich, takich jak cefalogram (rentgenogram boczny głowy) oraz rtg panoramiczne (OPG). Następnie pobierane są wyciski uzębienia lub skany wewnątrzustne. Pozyskana dokumentacja wprowadzana jest do specjalnego programu ortodontycznego i szczegółowo analizowania, co umożliwia przygotowanie indywidualnego planu leczenia.
Na tej wizycie omawiamy z pacjentem plan leczenia, pokazujemy zdjęcia fotograficzne, przedstawiamy analizę zdjęć rentgenowskich. Pacjent otrzymuje informacje nt przebiegu leczenia krok po kroku, przewidywanego czasu trwania terapii oraz dokładnych kosztach. Naszym celem jest leczenie nie tylko skuteczne, ale i komfortowe pod względem finansowym – bez nieprzewidzianych wcześniej dodatkowych kosztów.
Przed rozpoczęciem działań ortodontycznych każdy pacjent kierowany jest na wizytę higienizacyjną. Jeżeli podczas badania lekarz stwierdzi ubytki próchnicowe, przed montażem aparatu należy je wyleczyć.
Kolejna wizyta to spotkanie z dyplomowaną higienistką stomatologiczną, która przygotuje zęby do montażu aparatu stałego. Podczas tej wizyty wykonywany jest skaling ultradźwiękowy, piaskowanie, fluoryzacja i polishing. Następnie higienistka udziela szczegółowego instruktażu higieny jamy ustnej, oraz dobiera odpowiednie środki do higieny jamy ustnej. Jest to wizyta obowiązkowa dla każdego pacjenta, ponieważ zgodnie jako zespół twierdzimy, że edukacja pacjentów w zakresie higieny to podstawa do utrzymania zębów w zdrowiu.
Na tym etapie lekarz ortodonta montuje aparat stały lub oddaje pierwsze nakładki Invisalign®. Montaż aparatu stałego jest zupełnie bezbolesny, a cała wizyta trwa około 60 minut. Na tej wizycie pacjenci otrzymują w formie pisemnej wszystkie zalecenia.
Leczenie ortodontyczne wiąże się z regularnymi wizytami kontrolnymi. Służą one wprowadzeniu w aktywacji elementów aparatu, bez których postęp leczenia nie byłby możliwy. Wizyty kontrolne odbywają się co 4-6 tygodni. Dodatkowo co kilka miesięcy lekarz wykonuje dokumentację fotograficzną oraz zleca wykonanie kontrolnego rtg panoramicznego (OPG). Pacjentów z założonym aparatem stałym obowiązują wizyty higienizacyjne co 6 miesięcy, a w uzasadnionych przypadkach, o których poinformuje lekarz prowadzący, częściej.
Podczas wizyty wykonywany jest demontaż aparatu stałego oraz profesjonalne oczyszczanie zębów. Od tego momentu rozpoczynamy fazę leczenia retencyjnego.
Po okresie aktywnego leczenia ortodontycznego aparatem stałym następuje faza terapii retencyjnej, która ustalana jest indywidualnie. Leczenie retencyjne ma na celu utrzymanie uzyskanego efektu. Pacjent otrzymuje wyjmowane aparaty retencyjne, które użytkuje całą dobę przez pierwsze 6 miesięcy (z przerwą na jedzenie i mycie zębów), a następnie zakłada na noc. Podczas fazy retencyjnej konieczne są wizyty kontrolne po miesiącu, a następnie – raz na 6-12 m-cy.