Zabiegi dentystyczne zawsze wiązały z dużym stresem i bólem dla pacjentów. Rozwiązaniem może być tzw. sedacja (uspokojenie) podtlenkiem azotu. Polega ona na podawaniu pacjentowi do oddychania mieszaniny tlenu i podtlenku azotu w kontrolowanych proporcjach.
Sedacja wziewna z użyciem mieszaniny podtlenku azotu i tlenu jest jedną z najskuteczniejszych dostępnych metod uspokajania pacjentów w stomatologii. Podtlenek azotu jest ceniony ze względu na skuteczność, nietoksyczność, łatwość podania i szybką eliminację z organizmu pacjenta.
W gabinecie dentystycznym sedacja służy do wstępnego uspokojenia pacjenta, co pozwala na bezstresowe wykonanie znieczulenia miejscowego i bezbolesne przeprowadzenie zabiegu.
Przeciwwskazania do sedacji: przeziębienie, przerost migdałków – niedrożności górnych dróg oddechowych, I trymestr ciąży, choroby psychiczne, stwardnienie rozsiane, porfiria, miastenia gravis, rozedma płuc, alkoholizm oraz brak współpracy pacjenta.
Przebieg leczenia z użyciem sedacji podtlenkiem azotu:
dwie godziny przed zabiegiem nie można nic jeść i pić. Dla pacjentów dorosłych wskazane jest nie spożywanie alkoholu w dniu zabiegu.
Pacjent na fotelu dentystycznym dostaje maseczkę nosową do oddychania mieszaniną gazów.
Zabieg rozpoczyna się od podawania czystego tlenu do oddychania.
Stopniowo zwiększa się stężenie podtlenku azotu (N2O) w mieszaninie gazów podawanej pacjentowi. Pacjent może odczuwać mrowienia palców, ust, klatki piersiowej.
Podtlenek azotu zaczyna działać, pacjent czuje senność i lekkie otępienie podobne do upojenia alkoholowego. Może pojawić się euforia, uczucie latania, dryfowania itp.
Lekarz podaje pacjentowi znieczulenie. Pacjent cały czas oddycha mieszaniną tlenu i podtlenku azotu, dzięki czemu pacjent nie odczuwa wkłucia igły i podania znieczulenia. Pacjent jest przytomny i świadomy – zachowuje kontakt z lekarzem i współpracuje.
Lekarz wykonuje zaplanowane leczenie stomatologiczne. W tym czasie pacjent oddycha podawaną mieszanką tlenu i podtlenku azotu przez maseczkę nosową.
Po zakończeniu leczenia zębów do mieszaniny do oddychania nie podaje się już podtlenku azotu – pacjent oddycha przez chwilę czystym tlenem. Podtlenek azotu jest w tym czasie usuwany z organizmu pacjenta w 95 %.
U pacjenta może wystąpić amnezja (niepamięć) częściowa lub całkowita dotycząca wizyty w gabinecie.